Lecznicze właściwości i zastosowania owoców kasztanowca zwyczajnego - odkryj ich potencjał zdrowotny
- Dom
- 13 czerwca 2018
Zmniejszenie apetytu – kto by tego nie chciał? Marzenia o utracie wagi oraz redukcji nadmiernej wagi ciała nie są wcale chybione. Trzeba jedynie wiedzieć, jak się do tego zabrać w taki sposób, aby przyniosło to rzeczywiste efekty. Jest to bardzo proste, pod warunkiem zrozumienia głodu i sytości.
Głód jest mechanizmem fizjologicznym, który pozwala człowiekowi przetrwać i pobierać pokarm. Jego rola podstawowa jest tym bardziej wypunktowana, gdy spojrzymy na alokację ośrodków głodu w ośrodkowym układzie nerwowym. Za to uczucie odpowiada w całości podwzgórze, które jest kontrolerem funkcji podstawowych. Uwalniana z żołądka grelina pobudza ośrodek łaknienia i tym samym sprawia, że chce się nam jeść. Hormon ten uwalniany jest w sytuacji, gdy nie dochodzi przez dłuższy czas do pobudzenia komórek neuroendokrynnych typu G w żołądku. Wysokie stężenie peptydu skłania nas do poszukiwania pokarmu.
Zmniejszenie apetytu może być jak najbardziej bardzo proste. Wystarczy jedynie markować obecność pokarmu w żołądku. W tym celu można pić duże ilości wody i spożywać spore ilości błonnika. Błonnik pod wpływem wody znacząco zwiększa swoją objętość, co spowoduje rozciągnięcie żołądka i ograniczenie wydzielania greliny.
Jeszcze innym sposobem może być powolne spożywanie pokarmów. Jest to bardzo skuteczna metoda. Badania pokazują, iż stężenie greliny wzrasta dopiero około 20 minut po posiłku. Powolne jedzenie powinno więc o wiele wcześniej wyzwolić uczucie sytości, przy jednocześnie spożytej mniejszej ilości pokarmu.
Markować sytość można również poprzez triki psychologiczne. Spożywanie posiłków na mniejszych talerzach oszuka podświadomość, że jemy duży posiłek, podczas gdy w rzeczywistości spożywać będziemy o wiele mniejsze danie. Jak widać jest to bardzo proste i można skutecznie zredukować apetyt bez większych trudności i ograniczeń. Wystarczy jedynie zainteresować się konkretnymi rozwiązaniami.