Lecznicze właściwości i zastosowania owoców kasztanowca zwyczajnego - odkryj ich potencjał zdrowotny
- Dom
- 13 września 2019
Skutki nadużycia alkoholu są znane człowiekowi od ponad 5000 lat. Pomimo tego do dziś nie wynaleziono skutecznego leku przeciwdziałającemu jego wystąpieniu i nie zanosi się na to w najbliższym czasie. Jego objawy mogą znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie w dniu po nadmiernym spożyciu alkoholu. Co na kaca? Jakie są sposoby jego zapobiegania oraz zwalczania?
Główną przyczyną kaca jest spożycie zawartego w alkoholu etanolu oraz zawartych w wielu takich napojach pewnych ilości zanieczyszczeń w formie innych biologicznie czynnych składników. Do takich złożonych związków organicznych zaliczane są: inne alkohole (np. metanol) i histamina, polifenole, które powstają wraz z etanolem w trakcie leżakowania lub fermentacji.
Wyżej wymienione zanieczyszczenia przyczyniają się do działania owego trunku i następującego po jego spożyciu kaca.
Na podstawie badań ukazano, iż osoby pijące czyste alkohole na bazie etanolu (jak np. wódka) doznają mniejszych objawów kaca niż te, pijące ciemniejsze napoje jak brandy, whisky i czerwone wino. Za głównego winowajce uważa się metanol.
Metanol jest metabolizowany w taki sam sposób jak etanol, z tym że produkt końcowy jest zupełnie inny. Na bazie etanolu powstaje aldehyd octowy, natomiast z metanolu wytwarzany jest formaldehyd cechujący się większą toksycznością. Ten drugi przy wysokim stężeniu może przyczynić się do ślepoty lub nawet śmierci. Etanol powoduje blokowanie metabolizmu metanolu, co może być powiązane z jedną metodą zwalczania kaca – „klin klinem”.
Na podstawie badań dotyczących intensywności objawów kaca uszeregowano alkohole w kolejności od mniej efektywnych do bardziej: czysty etanol, wódka, dżin, białe wino, whisky, rum, czerwone wino, brandy.
Poniżej przedstawione zostały najczęściej stosowane sposoby zwalczania kaca z podziałem na czas ingerencji:
Przed wypiciem alkoholu:
W trakcie picia:
Po skończeniu picia alkoholu: