Lecznicze właściwości i zastosowania owoców kasztanowca zwyczajnego - odkryj ich potencjał zdrowotny
- Dom
- 03 listopada 2020
Badanie moczu to proste, podstawowe badanie diagnostyczne, które często jest zlecane dzieciom. Rodzice miewają problem z pobraniem próbki moczu u dziecka, a aby badanie było miarodajne, należy pobrać mocz w ściśle określony sposób. W jaki sposób i dlaczego wykonuje się badanie moczu u dziecka?
Zwykle badanie moczu u dziecka zleca lekarz, uwzględniając objawy, które pojawiły się u dziecka. Badanie moczu wykonuje się najczęściej wtedy, gdy lekarz podejrzewa infekcję układu moczowego, problemy z nerkami wątrobą, czy innymi narządami dziecka. Wskazane jest również wtedy, gdy dziecko choruje i ma przy tym gorączkę, a także jest wykonywane kontrolnie. Można wykonać takie badanie również bez skierowania, lecz w tej sytuacji jest to badanie odpłatne- jego koszt jest niewielki i wynosi zwykle kilkanaście złotych. Objawy skłaniające do wykonania badania moczu to: bóle brzucha, parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu lub trudności z oddawaniem moczu.
Na podstawie ogólnego badanie moczu można określić parametry takie jak: barwa i wygląd, przejrzystość, odczyn, woń, ciężar właściwy. Prawidłowa barwa moczu mieści się w przedziale od przeźroczystego do ciemnożółtego. Obecność białka, glukozy, ciał ketonowych, bilirubiny, czy azotanów, może to wskazywać na różne jednostki chorobowe. Mogą to być infekcje układu moczowego, układu krążenia, choroby wątroby, nerek, kwasica cukrzycowa lub nadciśnienie tętnicze. Wykonując badanie moczu u dziecka bez zlecenia lekarza, należy przekazać wyniki badań lekarzowi do analizy- nigdy nie należy próbować stawiać diagnozy samodzielnie. Ważne jest również, aby pobrać mocz we właściwy sposób, o odpowiedniej porze dnia i stosując pojemniki lub woreczki na mocz.
Przed pobraniem próbki moczu, trzeba zaopatrzyć się w specjalne pojemniki lub woreczki na mocz, które bez trudu można kupić w aptece. Nie powinno się wykorzystywać do tego wtórnych naczyń: szklanych słoiczków lub butelek po innych produktach. Tylko użycie profesjonalnego pojemnika gwarantuje, że do próbek nie przedostaną się z zewnątrz bakterie, które mogłyby sfałszować wynik badania.
Rano, zaraz po przebudzeniu, należy umyć dziecku okolice pupy i cewki moczowej, pamiętając, że u dziewczynek należy to zrobić, zaczynając myć wargi sromowe, a później okolice odbytu. Jest to bardzo ważne, aby wynik badania moczu nie był sfałszowany. Skórę warto osuszyć papierowym ręcznikiem, bo na materiałowym mogą znajdować się bakterie.
Bardzo istotne w czasie pobierania moczu jest też „łapanie” tzw. środkowego strumienia, czyli pobranie moczu nie początkowego, tylko tego wypływającego po paru sekundach, ponieważ nie zawiera on flory bakteryjnej znajdującej się w ujściu cewki moczowej. Niestety w przypadku niemowląt, które siusiają często, ale mało, uzyskanie środkowego strumienia jest często trudne, na szczęście można to ułatwić, używając specjalnych woreczków na mocz, które są przyklejane do skóry.