Lecznicze właściwości i zastosowania owoców kasztanowca zwyczajnego - odkryj ich potencjał zdrowotny
- Dom
- 16 listopada 2018
Bezdech senny, a mówiąc dokładniej obturacyjny bezdech senny, to przypadłość, która może być bardzo groźna dla zdrowia pacjenta. Niestety często lekceważona zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy, ponieważ charakterystycznym objawem jest „tylko” chrapanie. Jak rozpoznawać i leczyć?
Bezdech senny związany jest z powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowej. Uwzględnia się w tym wypadku poziom gardła oraz jednoczesną wzmożoną pracę mięśni oddechowych. O bezdechu sennym mówi się, gdy taka sytuacja trwa przynajmniej 10 sekund.
Zjawisko to ma niekorzystne konsekwencje odczuwane w życiu codziennym, ale i w dłuższej perspektywie wpływa negatywnie na pracę całego organizmu. Przede wszystkim pacjenci, niezależnie od długości snu, wstają zmęczeni, niewyspani i bez poczucia regeneracji. Trudno się dziwić takim odczuciom, ponieważ organizm jest w pewnym stopniu niedotleniony, a wręcz lekko podduszony w trakcie bezdechu. W dzień mogą być odczuwane bóle głowy, spadek koncentracji, i jak wykazują badania, kierowcy zmagający się z bezdechem sennym, zajmują sporo miejsca wśród statystyk wypadków drogowych.
Nieleczony bezdech senny nie tylko zakłóca codzienne funkcjonowanie, ale i sprzyja rozwojowi cukrzycy typu II, chorób występujących po stronie układu krążenia, u mężczyzn nawet problemom z potencją i spadkiem zainteresowania seksem.
Przede wszystkim należy skorzystać z porady lekarskiej i znaleźć przyczyny uciążliwego chrapania, które jest słyszalnym objawem bezdechu sennego. Problem może nierzadko leżeć po stronie wad anatomicznych chociażby w obrębie budowy dróg oddechowych, ale i nie bez znaczenia pozostaje prowadzony styl życia.
W najtrudniejszych przypadkach wykonuje się operacje, które są w stanie usunąć przeszkody występujące w organizmie, prowadzące do wystąpienia bezdechu sennego. Do tego zmiana dotychczasowych nawyków, jak ograniczenie spożycia alkoholu, przyjmowania leków uspokajających i pozbycie się nadwagi, a tym bardziej otyłości. W niektórych postaciach schorzenia wykorzystuje się również protezy powietrzne.