Podgrzewanie jajek w mikrofalówce może skończyć się eksplozją
- Różności
- 19 marca 2019
Zalanie to jedna z większych katastrof, jakie mogą zdarzyć się w naszym domu. Czy można jej uniknąć i to nie przy użyciu zaworu głównego wody. A może czujnik zalania? Może warto wziąć taką opcję pod uwagę?
Dziś inteligentny dom to marzenie każdego, ale część jego systemów można zastosować nawet w starym mieszkaniu z wielkiej płyty. Jednym z takich rozwiązań jest czujnik zalania, który przede wszystkim zdejmuje z nas ciężar odpowiedzialności za zalanie sąsiadów. Czujnik zalania to małe urządzenie, które można zamontować np. na podłodze, gdzie stoi pralka czy na podłodze pod wanną. Generalnie miejscami szczególnie zagrożonymi zalaniem są wszystkie te pomieszczenia, gdzie cały czas mamy do czynienia z wodą (łazienka, kuchnia, piwnica, toaleta). Czujnik zalania działa tak, że potrafi wykryć nieszczelności w instalacji wodno-kanalizacyjnej. W momencie, kiedy czujnik zalania wykryje wyciek, wysyła alarm do właściciela za pośrednictwem smartfona czy tabletu. Dzięki błyskawicznej reakcji właściciel domu czy biura może momentalnie zareagować i uchronić swoją własność przed zniszczeniem, minimalizując jednocześnie straty.
Wszelkiego rodzaju czujniki zalania sprawdzą się zarówno w prywatnych domach, gdzie system wodno-kanalizacyjny jest nowy i jeszcze nie przeszedł żadnej większej awarii jak i w biurach i lokalach, gdzie na stałe działa klimatyzacja. Właśnie w systemach klimatyzacji często na skutek niewłaściwego skraplania się wody, możemy mieć do czynienia z wyciekiem z sieci. Co ważne czujnik zalania potrafi wykryć wyciek w początkowej fazie, a to sprawia, że właściciel może zareagować natychmiast niwelując wyciek i pozbywając się zagrożeń.
Dom, w którym mieszkają małe dzieci, dom ze starą instalacją wodno-kanalizacyjną to miejsca, gdzie na pewno czujnik zalania się sprawdzi. Lepiej niwelować zagrożenia niż płacić za usunięcie skutków po nich. Ceny czujników zalania zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a za ta naprawdę dobre zapłacić trzeba mniej więcej 150 do 200 zł. Ale to się opłaca, bo po pierwsze mamy spokój za każdym razem opuszczając na nieco dłużej niż kilka godzin dom, a po drugie minimalizujemy straty, jakie moglibyśmy ponieść nawet dbając regularnie o naszą instalację wodno-kanalizacyjną.