Trzy kluczowe sposoby na zdrowy wzrost i obfite plony pomidorów
- Dom
- 24 stycznia 2021
Cukier spożywany w dużych ilościach może być przyczyną otyłości, cukrzycy oraz próchnicy zębów. Prowadzić może nawet do nowotworów. Nie musimy jednak rezygnować ze słodkiego smaku, chociażby podczas picia herbaty – warto skorzystać ze zdrowych zamienników cukru.
Miód jest powszechnie stosowany przez wielu z nas. Charakteryzuje się swoim bardzo słodkim smakiem – słodszym nawet od cukru. Stosuje się go w celach zdrowotnych, gdyż zawiera makro i mikroelementy i uważa się go za naturalny antybiotyk. Warto jednak mieć na uwadze, że sztuczny miód, który bez problemu znajdziemy w sklepie, nie posiada tych dobroczynnych składników. Jeżeli zatem szukamy zamiennika cukru, który może poprawić stan naszego zdrowia, warto wybrać miód naturalny, czyli ten produkowany przez pszczoły. Bez problemu posłodzimy nim herbatę, dodamy do owsianki lub koktajlu, a nawet wykorzystamy do ciasta. Należy jednak pamiętać, że jest to substancja, która jest silnie uczulająca, dlatego też powinniśmy ostrożnie podawać go swoim dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym.
Kolejnym zamiennikiem cukru jest erytrol. To, co go wyróżnia to fakt, że zawiera bardzo mało kalorii, a jego indeks glikemiczny jest zerowy. Wynika to z faktu, że nie jest on trawiony, więc zostaje wydalony z organizmu wraz z moczem w postaci niezmienionej. Dlatego też jest to produkt, na który mogą sobie pozwolić nawet diabetycy oraz osoby na diecie bezcukrowej, gdyż nie podnosi poziomu glukozy. Erytrol naturalnie występuje w niektórych owocach, takich jak np. gruszki, oraz w pyłkach kwiatowych. Ten dostępny w sklepie zostaje pozyskany w wyniku procesu fermentacji glicerolu. Mimo że wygląda jak zwykły biały cukier, jest jednak mniej słodki. To, za co wiele osób lubi erytrol, to fakt, że nie pozostawia żadnego posmaku w ustach, w przeciwieństwie do niektórych innych zdrowych alternatyw białego cukru. Jest więc to doskonały wybór dla osób, którym zależy jedynie na słodkim smaku.
Innym rodzajem zamiennika białego cukru jest ksylitol, czyli cukier brzozowy. Podobnie jak erytrol, ma niski indeks glikemiczny oraz mniej kalorii niż klasyczny cukier. Jego spożywanie może przynieść sporo korzyści zdrowotnych, gdyż przeciwdziała zakwaszeniu organizmu. Może wspomóc przyswajanie wapnia i magnezu, przez co poprawia mineralizację kości, a także zapobiega osteoporozie. Korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową, a nawet może zmniejszać łaknienie na słodycze. Poziom słodkości ksylitolu jest porównywalna do cukru. Można użyć go do słodzenia kawy, herbaty, a także do przetworów owocowych i wypieków. To, o czym powinni pamiętać rodzice małych dzieci, to fakt, że nie jest on zalecany dla dzieci poniżej 3. roku życia. Nawet w przypadku dorosłych, warto jest go wprowadzać powoli do swojej diety, gdyż w przeciwnym wypadku, może wywołać problemy trawienne.