Jak przedłużyć świeżość ciętych róż w wazonie - porady pielęgnacyjne
- Dom
- 05 grudnia 2019
Nawet świeża, zdrowa żywność może w niektórych przypadkach prowadzić do złego samopoczucia i problemów z trawieniem. Niestety, tego typu dolegliwości ciężko jest wykryć bez specjalistycznych środków. Test nietolerancji pokarmowej jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań – co warto o nim wiedzieć?
Wiele osób uskarża się na bóle i intensywne reakcje układu pokarmowego bez jasnych przyczyn. Często okazuje się, że stoi za tym brak tolerancji organizmu wobec konkretnych składników, które znaleźć można w standardowej żywności. Co ciekawe, niekoniecznie muszą być to szkodliwe, chemiczne dodatki czy konserwanty – ludzkie ciało może wykazywać nadwrażliwość nawet na bardzo powszechnie, podstawowe produkty.
Nietolerancja pokarmowa wiąże się z nieprawidłową reakcją układu immunologicznego. Organizm człowieka produkuje nadmierną ilość przeciwciał igG, błędnie rozpoznając zwykłą żywność jako substancje szkodliwe. Proces usunięcia alergenu nie zawsze jednak przebiega w sposób prawidłowy, prowadząc do stanów zapalnych, które z kolei przekładają się na dalsze problemy zdrowotne.
Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia dotyczące reakcji swojego ciała na poszczególne produkty, testy na nietolerancje pokarmowe może być jedynym przystępnym rozwiązaniem do prawidłowego rozpoznania objawów. Wyniki uzyskane tą drogą stanowią podstawę do podjęcia się dalszego leczenia, dlatego warto skorzystać z takich pomiarów, aby zweryfikować źródło swoich dolegliwości.
Dolegliwości związane z nietolerancją pokarmową mogą być bardzo zróżnicowane. W większości przypadków wydziela się je na dwie grupy, a mianowicie objawy dotyczące układu pokarmowego w sposób bezpośredni, a także te niespecyficzne. Do najczęstszych zaburzeń funkcjonowania organizmu zalicza się:
Chociaż objawy te mają dość ogólny charakter, to ze względu na swoje zdrowie, absolutnie nie można ich bagatelizować. Prosty test nietolerancji pokarmowej zajmuje zaledwie kilka chwil, a pomaga nam zweryfikować istotny czynnik potencjalnego źródła problemu. Reasumując – naprawdę warto wykonać tego typu badanie, choćby profilaktycznie. Zapewnia ono naprawdę dużo informacji dotyczących stanu układu pokarmowego i pomaga lepiej zbilansować codzienną dietę, z uwzględnieniem indywidualnych zaleceń oraz preferencji danej osoby.