Szybenik w Dalmacji – poznaj historię miasta i jego mniej znane atrakcje turystyczne
- Różności
- 01 kwietnia 2020
Intymne infekcje kobiet są częstym problemem. Niezależnie od tego czy ich podłoże wynika z zakażenia grzybiczego, czy bakteryjnego trzeba je poddać odpowiedniemu leczeniu, aby zapobiec przykrym powikłaniom. O leczeniu decyduje lekarz, ale jeszcze za nim się do niego udasz możesz sobie pomóc.
Śluz pochwowy zdrowej kobiety nie ma zapachu i w zależności od fazy cyku jest bezbarwny lub lekko biały. Pierwszymi objawami infekcji grzybiczej są właśnie zmiany w wydzielinie. Jeżeli zauważysz, że staje się ona biała, zawiera grudki, czy ma lekki zapach drożdży, umów się na wizytę do ginekologa. Upławy zwykle powiązane są z świądem, pieczeniem albo uczuciem suchości pochwy. Możesz zaobserwować nasilenie objawów w drugiej połowie cyklu, a także w trakcie lub po stosunku. Pamiętaj, że ustąpienie objawów nie świadczy o wyleczeniu. Infekcje grzybicze mają tendencję do wyciszania się i nawracania. Nie lekceważ nawet krótko trwających sygnałów grzybicy.
Grzybica pochwy to powszechny problem, ale wprowadzając odpowiednie nawyki do życia codziennego łatwo go uniknąć. Największe znaczenie ma tu zachowanie higieny okolic intymnych.
Oczywistym jest, że infekcja intymna wymaga interwencji lekarskiej. Niestety, na nią często musimy trochę poczekać. Co zrobić, kiedy objawy są na tyle silne, że nie opuszcza Cię myśl, co na grzybicę pochwy możesz zaaplikować sobie we własnym zakresie? Napar z rumianku, czy roztwór nadmanganianu potasu (tzw. kali) to substancję, którymi możesz się podmyć lub zrobić w nich tzw. nasiadówkę. Mają działanie przeciwzapalne i odkażające. Ulgę mogą przynieść też irygacje Tantum Rosa. Jest to preparat zawierający bezydaminę, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomoże Ci ona miejscowo odkazić i znieczulić okolice intymne. Bądź jednak ostrożna i nie przesadzaj z częstotliwością takich zabiegów. Zbyt częste wykonywanie irygacji prowadzi do wypłukania naturalnej flory bakteryjnej pochwy.
Podczas wizyty u ginekologa domagaj się posiewu, ponieważ jego wynik decyduje o tym co na grzybicę pochwy w danym przypadku powinno zostać zastosowane. Im bardziej celowana terapia tym lepsze i szybsze jej efekty oraz mniejsze ryzyko nawrotów. Leki stosowane bez odpowiednich testów mają szerokie spektrum działania i niestety poza grzybem niszczą też wszystko dookoła, co osłabia Twoją odporność.