Jak przedłużyć świeżość ciętych róż w wazonie - porady pielęgnacyjne
- Dom
- 07 kwietnia 2020
Zespół jelita drażliwego (IBS) to worek, do którego zostały wrzucone problemy gastryczne, niemające innej przyczyny. Gama objawów obejmuje m.in.: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki. Co piąta osoba ma zdiagnozowane IBS, ale rzadko kiedy lekarze dążą do ustalenia jego rzeczywistego podłoża.
Układ pokarmowy odpowiada za przemianę tego co zjemy, w substancje, które nasz organizm może potem przetransportować do poszczególnych komórek, zapewniając im przeżycie. Jakiekolwiek zaburzenia w pracy żołądka, czy jelit będą sprzyjały rozwojowi kolejnych chorób. Zadbaj o dobre działanie przewodu pokarmowego, a on odwdzięczy Ci się większym komfortem życia.
Poza stanami chorobowymi, na rozwój których nie mieliśmy wpływu, czy antybiotykoterapią, która jest złem koniecznym w procesie leczenie, na problemy jelitowe w dużej mierze pracujemy poprzez styl życia. Do zaburzeń pacy jelit oczywiście prowadzą substancje toksyczne, takie jak alkohol, narkotyki, metale ciężkie, czy pestycydy. Do mniej oczywistych przyczyn należą konserwanty, czy zbyt duża konsumpcja cukrów, szczególnie tych dodanych. Nie bez znaczenie jest też stres, nieregularny, bądź za krótki sen, czy brak ruchu. Chcesz zadbać o jelita? Poza wycieczką do apteki, zmień codzienne nawyki. Regeneracja, odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna są kluczem do dobrego trawienia.
Glutamina to aminokwas zapewniający zdrowie ściany jelita, warto aby znalazła się w wybranym suplemencie. Gutation jest z kolei przeciwutleniaczem, którego niedobór często towarzyszy zespołowi nieszczelnego jelita. Jego niski poziom świadczy o tym, że organizm nie radzi sobie z usuwaniem wolnych rodników. Alergicy mogą wyciszyć reakcje poprzez stosowanie flawonoidów zawartych m.in. w korzeniu mniszka lekarskiego i ostropeście plamistym. Bardzo pomocna może być też siara bydlęca, czyli colostrum. Jest to mleko krowy pobrane krótko po ocieleniu, przez co, podobnie jak mleko ludzkie w początkowym okresie laktacji, zawiera ogromną ilość przeciwciał. Do tego należy również zadbać o rozwój pożądanych bakterii jelitowych, które możemy wprowadzić do organizmu poprzez probiotyki.
Prebiotyki pobudzają wzrost i aktywność korzystnej dla nas flory bakteryjnej jelita grubego. Substancje prebiotyczne nie są trawione przez ludzki organizm, za to są świetną pożywką dla bifidobakterii, których obecność jest pożądana. Probiotyki to preparaty zawierające gotową do spożycia formę bakterii jelitowych. Bakterie te wszczepiają się w ścianę jelit i poprawiają ich funkcjonowanie. Synbiotyk to połączenie dwóch poprzednich produktów. Zawiera zarówno substancje promujące namnażanie bakterii, jak i same bakterie. Warto mieć na uwadze, że synbiotyk komponowany jest tak, aby pożywka w jak najlepszym stopniu odpowiadała zawartym szczepom bakterii.