Jaką szklarnię ogrodową wybrać?

Jaką szklarnię ogrodową wybrać?

Szklarnia ogrodowa jest koniecznością dla zapalonego ogrodnika – idealnie nadaje się do siewu nasion, sadzenia, uprawy roślin i kwiatów oraz zimowania delikatnych gatunków. Istnieje szeroki wybór opcji, jeśli chodzi o wybór szklarni ogrodowej, a ceny mogą się wahać od kilkuset do wielu tysięcy złotych. Szklarnia ogrodowa, którą ostatecznie wybierzesz, sprowadzi się do dwóch głównych czynników – obszaru, który masz do dyspozycji i Twojego budżetu.

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, zdecyduj się na lokalizację – to określi wielkość szklarni, którą możesz zainstalować. Będziesz także musiał zdecydować, czy jesteś w stanie samodzielnie ułożyć fundamenty i zbudować szklarnię ogrodową, czy też musisz ją zainstalować z pomocą profesjonalistów. Gdy już wybierzesz – będziesz potrzebował wszystkich niezbędnych elementów do jej urządzenia.

Wybór szklarni ogrodowej – pomocne wskazówki

Istnieje szeroki wybór opcji, jeśli chodzi o wybór szklarni. Szklarnie są dostępne w różnych szerokościach i długościach. Najlepiej wybrać taką, która ma co najmniej kilka metrów szerokości. Chodzi też o to, by do szklarni ogrodowej wpuścić dużo światła. Większość ogrodników życzy sobie mieć większą szklarnię, więc wybierz największą, na jaką możesz sobie pozwolić.

Poza tym jest oprócz rozmiaru kształt – istnieją trzy główne kształty szklarni – tradycyjne, podłużne i ośmiokątne. Nowsze kształty, takie jak kopuły są również dostępne – warto się im przyjrzeć. Kształt ośmiokątny lub kopuła jest przydatny, jeśli masz niesymetryczne miejsce do dyspozycji. Kolejna kwestia to materiały. Aluminium jest tanie, nie wymaga konserwacji i może być malowane proszkowo w różnych kolorach. Drewno, zwykle cedr, jest atrakcyjne, ale droższe i wymaga więcej troski, jeśli chodzi o utrzymanie. Lepiej jest też w tym miejscu utrzymywać stałą temperaturę. Modele drewniane mogą być oszklone do podłoża, ale mogą być również wykonane z drewna lub cegły. To dobrze oddaje ciepło, ale oznacza, że nie można hodować roślin na poziomie gruntu.