Lek na opryszczkę warg i twarzy

Lek na opryszczkę warg i twarzy

Opryszczka nazywana również potocznie zimnem na ustach jest wywołana przez wirus opryszczki HSV. Może ona mieć bezobjawowy przebieg, jednak bardzo często pojawiają się: owrzodzenie jamy ustnej, pęcherze, krosty na ustach, owrzodzenie języka, a nawet bóle mięśni i gorączka.  Skutecznym sposobem jej zwalczenia jest zastosowanie leku o nazwie Vratizolin. Czym jest i jakie posiada właściwości?

 

Opryszczka wargowa – ogólna charakterystyka

 

Opryszczka na ustach jest chorobą zakaźną spowodowaną przez wirusy HSV1 i HSV2, to najczęściej spotykana postać nawrotowa opryszczki. Występuje ona również pod takimi nazwami jak: zimno na ustach, febra, opryszczka pospolita, skwarka, opryszczka zwykła.

Zazwyczaj posiada ona względnie łagodny przebieg – nie występują objawy ogólne jak bóle mięśni czy gorączka. Choroba ta jest dość powszechna, a jej nawracaniu sprzyjają stres i osłabienie odporności.

Opryszczka wargowa cechuje się wystąpieniem skupisk krost i owrzodzeń, które zwykle są bolesnymi pęcherzami na ustach, zwłaszcza w ich kącikach. Ponadto może dojść do pojawienia się opryszczkowego zapalenia jamy ustnej.

 

Skuteczny lek na opryszczkę

Rekomendowanym preparatem w leczeniu opryszczki warg i twarzy spowodowanej przez wirusa opryszczki pospolitej (Herpes simplex) jest produkt o nazwie Vratizolin, który jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Jego substancją czynną jest dynotywir.

 

Preparat należy stosować na miejsca zmienione chorobowo kilka razy na dobę. Przeważnie leczenie trwa do 5 dni. Przeciwwskazaniem do jego zastosowania jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu. Nie jest on zalecany dla kobiet w okresie karmienia piersią oraz u kobiet w ciąży. Podczas stosowania mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak:

  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • reakcje miejscowe,
  • reakcje nadwrażliwości,
  • reakcje podrażnienia.

 

Ponadto należy zwrócić uwagę na:

  • nie stosowanie leku na błony śluzowe oczu, jamy ustnej oraz narządów płciowych,
  • może on przyczynić się do wystąpienia kontaktowego zapalenia skóry, ponieważ zawiera w swoim składzie alkohol cetostearylowy,
  • może doprowadzić do reakcji alergicznych poprzez zawartość parahydroksybenzoesanu propylu oraz arahydroksybenzoesanu metylu,
  • sugerowane jest stosowanie go na opryszczkę ulokowaną na twarzy lub wargach,
  • nie zaleca się stosowania go u kobiet karmiących piersią i w ciąży, ponieważ nie przeprowadzono odpowiedniej ilości badań dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania,
  • nie powinno się stosować go podczas kuracji opryszczki narządów płciowych,
  • w sytuacji ciężkiej nawracającej się opryszczki wargowej sugerowane jest skonsultowanie się z lekarzem.