Jak przedłużyć świeżość ciętych róż w wazonie - porady pielęgnacyjne
- Dom
- 22 sierpnia 2020
Infekcje miejsc intymnych leczy się różnymi metodami. Obok leków antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych są zioła i inne środki naturalne wspomagająco leczenie. Na bazie propolisu, nagietka czy tymianku powstaje wiele preparatów, które można dostać prawie w każdej aptece.
Z ziół warto przygotować płukankę, która pomoże zwalczyć infekcję intymną. Można ja sporządzić z rdestu ptasiego, rumianku, czy krwawnika, czyli takich ziół, które wykazują działanie łagodzące stany zapalne i przyśpieszają gojenie się nadżerek. Z kolei kora dębu, kłącze pięciornika, szałwia, liść maliny, orzecha włoskiego czy jeżyny zawierają garbniki. Dzięki takim składnikom wykazują one działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i działają ściągająco. Garbniki po połączeniu się z białkami znajdującymi się na błonach śluzowych tworzą mocną barierę przed mikroorganizmami.
Oprócz ww. ziół i roślin leczniczych jest także znana niektórym paniom jasnota biała. Przygotowany napar z tego zioła to dobre remedium na takie objawy jak swędzenie, pieczenie czy upławy.
Przygotowanie mieszanki ziołowej jest niezwykle proste i szybkie. Wystarczy dodać do miski kilka rodzajów ziół i zalać je wrzątkiem. Po ostygnięciu wody do ok. 37 C można zacząć zabieg popularnie zwany nasiadówką. Już po pierwszej kuracji odczuwa się ulgę ze względu na eliminację świądu czy pieczenia.
Propolis, który służy pszczołom do wyścielania ula, znajduje szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Ma silne właściwości antybakteryjne, dezynfekujące i antyseptyczne. Jest to naturalny antybiotyk, który nie pozostawia skutków ubocznych. Stosuje się go przede wszystkim jako składnik maści, kremów i nalewek, dzięki którym można wspomóc leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, oparzeń trudno gojących się ran, chorób reumatycznych, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz różnych infekcji intymnych.
Na aptecznych półkach można znaleźć m.in. globulki propolisowe, ale też czopki i maści. Działają ochronnie, nawilżająco i zabezpieczą błony śluzowe przed podrażnieniami i odtwarzają ich naturalny stan fizjologiczny. Czopki są przeznaczone szczególnie do kuracji przy żylakach odbytu, a globulki przy infekcjach pochwy i warg sromowych. Do tego typu preparatów dodawane są inne składniki naturalne, np. wyciągi z nagietka czy tymianku.
To tylko kilka propozycji z wielu możliwych rozwiązań przy leczeniu stanów zapalnych okolic intymnych. Przykładowo antygrzybiczo działa wyciąg z pestek grejpfruta czy wyciąg z aloesu. Jednak oprócz stosowania tego typu kuracji trzeba pamiętać o zachowaniu środków ostrożności na co dzień oraz na wyjazdach. Noszenie odpowiedniej bielizny, używanie naturalnych kosmetyków i dieta bogata w probiotyki to również istotne kwestie. Duże znaczenie ma także picie sporej ilości wody. Dzięki niej z organizmu zostają wypłukane toksyny oraz można dobrze się nawodnić, także strefy intymne.