Trzy kluczowe sposoby na zdrowy wzrost i obfite plony pomidorów
- Dom
- 26 czerwca 2022
Coraz częściej na poddaszach urządzane są gabinety, sypialnie oraz pokoje rekreacyjne. Aby nie uciekło z nich ciepło, konieczne jest przeprowadzenie właściwej izolacji termicznej. Jaki materiał warto wybrać — wełnę mineralną, styropian, czy może piankę poliuretanową?
Trzeba pamiętać o tym, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła dla dachu powinien być mniejszy bądź równy wartości 0,20 W/ (m-K). Im jest on mniejszy, tym lepiej. Niska wartość oznacza, że straty ciepła z pomieszczeń będą niskie, a tym samym opłaty za ogrzewanie mniejsze. Do obliczenia wartości tego współczynnika inżynierzy budownictwa uwzględniają średnią ważoną dla konkretnych przegród oraz rodzaju zastosowanego materiału. Przed dokonaniem zakupu jednego z rodzajów izolatorów, warto sprawdzić jego właściwości termoizolacyjne. Renomowane firmy, takie jak Balex metal, bez problemu udziela wszelkich potrzebnych informacji. Podczas konsultacji warto także dopytać się o grubość materiału izolacyjnego, jego ognioodporność oraz ciężkość. Istotne może okazać się to, czy dany produkt pozwoli na wykonanie szczelnej warstwy izolacji, która nie będzie posiadać mostków termicznych.
Najczęściej stosowanymi materiałami izolacyjnymi, które przeznaczone są także do ocieplania poddasza, są styropian oraz wełna mineralna, które od lat ze sobą konkurują. Dość sporym zainteresowaniem cieszy się także pianka poliuretanowa.
Styropian to materiał, który charakteryzuje się świetnymi parametrami termoizolacyjnymi, które zachowuje także w kontakcie z wilgotnością. Jego współczynnik oscyluje w granicach 0,031-0,045 W/ (m-K). Co więcej, jest on odporny na rozwój grzybów i pleśni. Ten izolator powszechnie wykorzystuje się do ocieplania elewacji, ścian i posadzek. Niejeden inwestor wybiera go także do ocieplania poddaszy. Trzeba tutaj podkreślić, iż styropian to materiał o słabej izolacyjności akustycznej oraz jest on mało odporny na ogień.
Innym doskonałym materiałem na izolacje poddasza jest wełna mineralna. Zarówno szklana, jak i skalna cechują się dobrą izolacyjnością cieplną, która wynosi 0,030-0,043 W/ (m2K). Jednak pod tym względem nieco lepiej prezentuje się wełna szklana. Bez względu na rodzaj, materiał ten jest paroprzepuszczalny, sprężysty oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo wiertnie pochłania dźwięki, przez co poza izolacja termiczną, zapewnia także doskonałą izolację akustyczną.
Doskonałą alternatywą dla wełny mineralnej jest pianka poliuretanowa. Jej największą zaletą jest szybkość i łatwość montażu, który wykonuje się metodą natryskową. Niestety jej współczynnik jest nieco niższy i wynosi 0,036-0,040 W/ (m-K)