Jak przedłużyć świeżość ciętych róż w wazonie - porady pielęgnacyjne
- Dom
- 29 sierpnia 2019
Głównym powodem pogorszenia słuchu oraz uczucia zatkanego ucha może być nadmierne gromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym. Jednak nie jest to jedyna przyczyna takiego stanu rzeczy i w rzeczywistości może okazać się ona znacznie poważniejsza. Czasem konieczna jest wizyta u laryngologa. Jakie są przyczyny nadmiernego gromadzenia się woskowiny oraz jak sobie z nią radzić?
Proces wydzielania gromadzącej się w uszach woskowiny jest w pełni naturalny i w normalnych warunkach nie jest konieczne jej usunięcie, ponieważ oczyszcza się ona sama bez pomocy z zewnątrz. Jest ona mieszaniną substancji wydzielanej przez gruczoły woskowinowe i łojowe oraz fragmentów złuszczonego naskórka pokrywającego przewód słuchowy. Woskowina, zwana również woszczyną, posiada konsystencję od lepkiej, przez wilgotną, do suchej oraz barwę od jasnomiodowej do brunatnej. Jej wygląd najprawdopodobniej jest sprawą indywidualną i wynika z genów. Jest ona problematyczna wtedy, gdy w przewodach słuchowych kumuluje się jej nadmiar, powstają czopy, co prowadzi do osłabienia słuchu, a czasem nawet głuchoty.
W powyższej sytuacji wystarczające jest fachowe wypłukanie ucha przez laryngologa wodą o temperaturze około 37oC. Inną skuteczną metodą jest zastosowanie 5-procentowego wodnego roztworu węglowodanu sodu, który jest środkiem rozmiękczającym czopy woskowe dostępnym do kupienia w aptece bez recepty. Zazwyczaj podawany jest on w postaci kropli do ucha.
Zbyt spore usunięcie woskowiny z uszu może spowodować szybsze jej wytwarzanie, co w efekcie zaburzy naturalny poziom odkładania się woszczyny. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być konieczność częstych wizyt u laryngologa w celu usunięcia woskowiny z uszu.
W przypadku, gdy usunięcie nadmiaru woskowiny przez lekarza jest niemożliwe podczas płukania, zrobi to za pomocą specjalnych narzędzi. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, więc nie ma powodu do obaw.
Jedną z głównych przyczyn wystąpienia zatkanego ucha i nadmiernego produkowania przez organizm woskowiny jest przebywanie w zapylonych pomieszczeniach oraz słuchanie muzyki za pomocą słuchawek dousznych.
Zatkane ucho wiąże się z pogorszeniem słuchu oraz odczuciem nieprzyjemnego ucisku a nawet bólu. W takiej sytuacji niezwłoczna wizyta u laryngologa może przyczynić się do uniknięcia wielu niepotrzebnych komplikacji. Nie należy dłubać w uchu za pomocą patyczków higienicznych, ponieważ takie działanie może tylko pogorszyć sprawę. Również samodzielne wykonywanie płukanki może przyczynić się do uszkodzenia błony bębenkowej.